• 72103 خط سلامت سالمندی
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

اختلال خواب در بیمار مبتلا به آلزایمر

اختلال خواب در بیمار مبتلا به آلزایمر

یکی از مسائل شایع در جامعه بی خوابی می باشد؛ این مشکل در سالمندان شیوع بیشتری دارد که از علل آن می توان به شیوع بیشتر بیماری ها در این گروه سنی اشاره کرد. یکی از این دسته بیماری ها دمانس یا زوال عقل است و یکی از شایعترین علل دمانس آلزایمر می باشد.

در بیماران مبتلا به آلزایمر اشکال در تداوم خواب شایعترین مشکل خواب می باشد. با پیشرفت بیماری میزان و شیوع چرت روزانه افزایش می یابد و مدت زمان خواب شبانه کاهش می یابد. تحقیقات نشان داده که اختلالات خواب در بیماران مبتلا به آلزایمر بیش از آنکه ناشی از مسائل روانی باشد به روند بیماری آلزایمر مربوط است. از طرف دیگر محققان دریافته اند که کیفیت پایین خواب خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش می دهد.

اختلال خواب در بیمار مبتلا به آلزایمر ممکن است به دلیل توهمات فرد مبتلا باشد. ممکن است فرد از خواب بیدار شود و خود را مشغول کاری سازد، مثلا برای بیرون رفتن آماده شود. ممکن است فرد مبتلا برای رفتن به دستشویی از خواب بیدار شود و در راه بازگشت مسیر را پیدا نکند و بی قرار و بی خواب شود. این مسئله می تواند باعث خستگی و بی خوابی مراقب نیز شود.

برای بهبود خواب بیمار رعایت نکات زیر توصیه می گردد:

-ممکن است پزشک برای بیمار داروی خواب آور تجویز نماید، اما باید داروی خواب آور را با احتیاط مصرف نمود، زیرا می تواند منجر به عدم تعادل وسقوط بیمار گردد. هم چنین از مصرف خودسرانه دارو خودداری نمایید.تأثیر داروهای خواب آور معمول ممکن است در طول روز بعد نیز ادامه داشته و باعث گیجی بیمار شوند.

-ممکن است پزشک برای بیمار داروی آرامبخش تجویز کرده باشد، که این داروها می توانند بیمار را در طول روز خواب آلود کنند؛ می توانید در مورد تغییر ساعت مصرف این داروها با پزشک مشورت کنید تا به جای دادن دارو در طول روز، دارو را در ساعات پایانی روز به بیمار دهید.

-سعی کنید در طول روز بیمار را مشغول نگه دارید و از چرت روزانه خودداری کنید تا بیمار در شب خسته باشد و به راحتی بخوابد.

-اگر بیمار در طول روز می خوابد، شما هم با او بخوابید و زمان استراحت خود را با او تنظیم نمایید تا کمتر دچار خستگی شوید.

-برنامه منظم روزانه و گنجاندن فعالیت منظم در آن؛ برنامه فعالیت منظم روزانه مانند گردش با ماشین، پیاده روی طولانی در هنگام عصر و.. می تواند کمک کند بیمار خسته شده و خواب بهتری در شب داشته باشد. دقت نمایید هر چه به ساعت خواب نزدیکتر می شود فعالیت را کاهش دهید، زیرا می تواند منجر به افزایش انرژی بیمار و در نتیجه بی خوابی شود.

-سعی کنید محیطی که بیمار در آن می خوابد کاملا آرام باشد؛ اگر بیمار با یک صدای ناگهانی از خواب پرید، با ملایمت و مهربانی به او اطمینان خاطر دهید و به او بگویید که هنوز وقت خواب است و او را به رخت خواب هدایت کنید.

-اطمینان حاصل کنید که بیمار قبل از خواب به دستشویی رفته است.

-مسیر رفت و آمد سالمند به دستشویی را روشن نگه دارید تا بیمار بتواند به خوبی بببیند و سردرگم نشود.

-بیمار را راحت بگذارید؛ اگر بیمار تمایلی به خوابیدن در جای خود ندارد و می خواهد روی کاناپه یا جای مطمئن دیگری بخوابد مانع او نشوید.

– دوش آب گرم قبل از خواب می تواند کمک کننده باشد.

– از دادن مواد حاوی کافئین به بیمار در ساعات نزدیک به خواب پرهیز نمایید.

-اگر بیمار در طول شب از خواب بیدار شد، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید و با ملایمت با بیمار برخورد کنید و سعی کنید عصبانی نشوید، از بیمار بپرسید به چه چیزی نیاز دارد و پس از رفع نیاز بیمار به اومتذکر شوید که هنوز شب و وقت خواب است.

-برای کاهش خستگی خود می توانید در نگهداری بیمار از دوستان و آشنایان خود کمک بگیرید و زمان هایی را برای استراحت خود اختصاص دهید.

تهیه و تنظیم: نیلوفر امراللهی

______________________________________________________________________________________

:telephone_receiver:72103:telephone_receiver:72103

کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی

مرکز درمان در منزل سالمندی امداد

_________________________________________________________________________________________________________________________________

#72103خط امداد سالمندی #72103 #دکتر محمد بداغ آبادی #طب سالمندان #درمان در منزل امداد #درمان در منزل سالمندی امداد #پرستاری در منزل #درمان در منزل #مرکز درمان در منزل امداد#سالمندان#سلامتی#خدمات پزشکی در منزل 
#خدمات پرستاری در منزل#خدمات پزشکی#خدمات پرستاری#مراقبت در منزل# #نگهداری در منزل#نگهداری سالمند#نگهداری کودک#پرستار کودک
درمان در منزل تهران ، درمان در منزل شمال تهران ، درمان در منزل غرب تهران ، درمان در منزل شرق تهران ، درمان در منزل مرکز تهران ، درمان در منزل جنوب تهران ، درمان در منزل زعفرانیه ، درمان در منزل سعادت آباد ، درمان در منزل ولنجک ، درمان در منزل اجودانیه ، درمان در منزل اقدسیه ، درمان در منزل تجریش ، درمان در منزل پونک ، درمان در منزل ونک ، درمان در منزل صادقیه ، درمان در منزل جنت آباد ، درمان در منزل یوسف آباد ، درمان در منزل شهر آرا ، درمان در منزل چیتگر ، درمان در منزل شهرک غرب

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button