• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

یوگا و پیشگیری از سقوط سالمندان

یوگا و پیشگیری از سقوط سالمندان

افراد در دوران سالمندی، در حفظ تعادل بدن اندکی با مشکل روبه رو می شوند؛ در آمریکا بسیاری از سالمندان  به منظور پیشگیری از زمین خوردن و صدمات ناشی از آن، دوره های ویژه ای را  برای  تمرین  حفظ  تعادل  می گذرانند.

هنگامی که  فرد رو به سالمندی می رود، حفظ تعادل در بدن به تدریج دچار نقصان می شود، یعنی پاها دیگر توانایی درک سریع پستی و بلندی های زمین را نخواهد داشت؛ از سرعت واکنش های طبیعی  بدن  به  محرک های محیط  کاسته  می شود؛ ماهیچه ها قدرت قبل را نخواهند داشت و مغز اطلاعات حسی را با سرعتی مطلوب، پردازش نخواهد کرد. تعادل توانایی حفظ موقعیت بدن و تحمل وزن روی سطح اتکا، بدون زمین خوردن  تعریف شده است. بنابراین ناتوانی درحفظ تعادل یکی از علل اصلی زمین خوردن به شمار می رود که می تواند جسمانی یا محیطی باشد.

یک سوم افراد 65 سال  به  بالا زمین خوردن را تجربه می کنند؛ این زمین خوردن ها علت اصلی مرگ های ناشی از آسیب ها و رایج ترین عامل صدمه و بستری شدن سالمندان در بیمارستان است. بیش از 90درصد از شکستگی های مفصل ران که هر ساله در آمریکا رخ می دهد ناشی از زمین خوردن است و این شکستگی ها می تواند عواقب ناخوشایندی داشته باشد. طبق آمارهای موجود، فقط یک چهارم این بیماران به طور کامل بهبود می یابند.

تعداد زمین خوردن ها و ناتوانی در حفظ تعادل و شدت آسیب ناشی از آنها همراه  با سن افزایش می  یابد. زمین خوردن­ ها  در  جمعیت سالمندان  می تواند  منجر به مرگ  شود و غا لباً به علت آسیب ناشی از آن موجب بستری شدن در بیمارستان می­ گردد.

تحقیقات نشان داده است که  افراد  با  استفاده  از  تمرین  می توانند  هم  گام  با  افزایش  سن،  به  حفظ تعادل  خود کمک نمایند و حتی بعضی از مهارت­ های  از دست فته را از طریق  ورزش  دوباره بازیابند. از آنجا که  تغییرات دوران سالمندی انجام  برخی  ورزش ­ها را در سالمندی محدود می کند؛ با این حال، تمرینات مختلفی وجود دارد که می تواند برای سالمندان سودمند باشند. پیاده روی، شنا، دوچرخه سواری و  فعالیت های دیگری که باعث تقویت جسم و ذهن میشوند مانند: یوگا، تای چی و پیلاتس در ردیف فعالیت هایی قرار دارند که برای سالمندان سودمند هستند. تحقیقات  نشان داده  اند  که  هر  کس  در  هر  سن  و  موقعیتی  میتواند  یوگا  را  انجام دهد و آن، گزینه ای مناسب  به منظور  شرکت  در فعالیت های بدنی  برای سالمندان می باشد. یوگا یک تمرین روانی- بدنی است که چهار تا هشت هزار سال قدمت دارد و از جمله ورزش هایی است  که  موجب  تقویت  جسم و روان می گردد و در آن نیازی به فعالیت زیاد بدن نیست و در واقع نوعی نرمش است که در حالت سکون و آرامش صورت می گیرد و باعث نیرو بخشیدن به عضلات، مفاصل، اعصاب و ارگان های  داخلی  می گردد. یوگا ورزشی است که با  تنظیم نیازها و توانایی های فرد، زمینه انجام آن را برای تمام افراد، حتی افراد بسیار سالمند فراهم می کند. تمامی وضعیت های یوگا با توجه به وضعیت سالمند به عنوان یک فرد مبتدی که انعطاف پذیری و قدرت کمی دارد قابل تعدیل و اصلاح می باشد. بهبود توانایی های جسمانی ناشی از تمرینات یوگا، باور سالمندان را نسبت به توانایی شان افزایش داده و می تواند در بازیابی رفتارها به  منظور  کاهش زمین خوردن نتیجه دهد، خودکفایی نیز افزایش می یابد و می تواند باعث جلوگیری  از زمین خوردن در سالمندان  شود. تحقیقات نشان داده اند، یوگا باعث لذت و شادی اکثر مردم می شود و به عنوان یک روش مداخله ای مهم برای  جلوگیری  از زمین خوردن مطرح است. یوگا ممکن است به عنوان یک روش مداخله ای زیستی- روانی ـ اجتماعی در نظر گرفته شود واز لحاظ زیست شناختی، تأثیرات سودمندی بر عضلات داشته و در ثبات و پایداری حرکات بدن مفید بوده است؛ از لحاظ روان شناختی تأثیرات مثبتی در خلق و روان، توجه و تمرکز افراد داشته است و از لحاظ اجتماعی، به دلیل قرار گرفتن فرد در یک گروه، مشارکت و برخوردهای متقابل اجتماعی را تقویت می کند.


??72103
کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی
مرکز درمان در منزل سالمندی امداد


72103خط امدادسالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_در_منزل_امداد #درمان-در_منزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درمان_در_منزل #مرکز_درمان-در_منزل-امداد #سالمندان #سلامتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button