• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

تاثیر حیوان خانگی بر افسردگی سالمندان

تاثیر حیوان خانگی بر افسردگی سالمندان

افسردگی بیماری است که بنا بر آمار جهانی در سال های نه چندان دور، دومین علت ناتوانی بشر خواهد بود و مسلما گرچه افزایش سن به تنهایی عاملی برای بروز افسردگی به شمار نمی آید، اما از دست دادن  عزیزان به ویژه همسر، دوری از فرزندان ، ابتلا به بیماری های جسمی مزمن، مصرف. داروهای مختلف، افت قوای شناختی، همگی یک فرد سالمند را مستعد ابتلاء به افسردگی می کنند همچنین خطر ابتلابه افسردگی در سالمندان ساکن در آسایشگاه های سالمندان بیشتر از کسانی است که در جامعه و یا در کنار خانواده شان زندگی می کنند. تشخیص داده نمی شود و افسردگی در سالمندان غالبا ثرات مهمی بر روی کیفیت و رضایت از زندگی، پیامدهای بالینی، وضعیت عملکردی، استفاده از خدمات پزشکی و مرگ و میر و ناتوانی آنان دارد و اکثر سالمندان مبتلا به افسردگی غالبا شکایات جسمی به مراکز مراقبتی اولیه مراجعه می کنند که این خود منجر به افزایش مصرف دارو، افزایش هزینه بیمار جهت تهیه داروهای تجویزی و داروهای بدون نیاز به نسخه، خطر بالاتر مصرف الکل، افزایش مدت بستری و هزینه های مراقبتی و در مجموع کاهش سطح رضایتمندی در سالمندان می شود.

متخصان و دست اندرکاران بهداشت، به ویژه پرستاران و روانشناسانی که در مراکز نگهداری از  سالمندان و بیمارستان ها بوده و ارتباط مستقیمی با سالمندان دارند، باید بر این امر واقف باشند که امروزه  تعاریف سالمندی بسیارمتفاوت و منعطف تر از تعاریف قبلی است و سالمندی و پیر شدن دیگر به عنوان یک کاهش و افول توانایی نگریسته نمی شود، بلکه آن را به عنوان یک مرحله تحول انسانی تلقی می کنند، که در آن فرد سالمند علی رغم مشکلات و ناتوانی های ظاهر شده، می تواند همچنان به زندگی رضایت  .بخش و توام با آرامش ادامه دهددر همین راستا می توان گفت که اکثر سالمندان چون سرگرمی ندارند ملول و پژمرده اند، پس باید به سالمندان کمک کرد تا سرگرمی متناسب با خصوصیات جسمی و روانی خود را پیدا کنند.

استفاده از حیوانات به وسیله انسان ها در جهت اهداف درمانی حیوانات در محیط ما شبیه به بخشی از بدن ما هستند اگر ما آنها را حذف کنیم، بخشی از خودمان را حذف کرده ایم. انسان ها باید در تماس با گیاهان و حیوانات باشند تا به این ترتیب در طول زندگی ارتباط خود را با محیط پیرامونشان حفظ کنند و سالم بمانند.

روی هم رفته می توان گفت نگهداری از حیوانات خانگی روشی است که می تواند افسردگی و تنهایی را که در اثر زندگی در یک آسایشگاه شبانه روزی برای سالمندان به وجود می آید تسکین دهد و کیفیت و رضایت از زندگی این پیشکسوتان را بهبود بخشد.

تهیه و تنظیم: معصومه ترکاشوند

______________________

??72103

کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی

مرکز درمان در منزل سالمندی امداد 

___________________________

#72103خط_امداد_سالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_درمنزل_امداد #درمان_درمنزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درمان_در_منزل #مرکز_درمان_در_منزل_امداد #سالمندان #سلامتی #خدمات_پزشکی_در_منزل 
#خدمات_پرستاری_در_منزل#خدمات_پزشکی#خدمات_پرستاری#مراقبت_در_منزل# #نگهداری_در_منزل#نگهداری_سالمند#نگهداری_کودک#پرستار_کودک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button