• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

راهکارهایی برای رهایی از وزوزگوش

راهکارهایی برای رهایی از وزوزگوش

وزوز گوش به صورت درک صداهایی توصیف مـی شـود کـه در یک یا هر دو گوش یا داخل سر انسان بدون محرک شنوایی خـارجی ایجاد می شود،گاهی وزوز گوش در حدی شدید است که بر کیفیت زندگی تاثیر می گذارد وباعث اختلال در خواب، شغل و مشکلات روحـی و روانـی مـی شـود.

گاهی صدای وزوز در گوش حالت مداوم دارد ولی در بعضی افراد بصورت منقطع شنیده می شود همچنین وزوز گوش با فرکانسهای مختلف به شکلهای متفاوت مثلاً صدای ناله ممتد،جیغ ، فریاد و یا حالت سوت مانند شنیده می شود. وزوز گوش می تواند در یک گوش یا در هر دو گوش شنیده شود.

علل وزوز گوش:

-اصوات شدید ناگهانی(مثل صدای شلیک گلوله یا ترقه)

-قرارگیری طولانی مدت در معرض اصوات بلند(ترافیک مستمر،محیط کاری پر سرو صدا وموسیقی بلند)

-دسته ای از بیماری های گوش خارجی،میانی و داخلی وعصب گوش

-در اکثر موارد به علت آسیب به اعصاب مویی و افزایش فعالیت آن در گوش داخلی(در حلزون گوش) ایجاد می شود

– تجمع بیش ازحدمواد ترشحی گوش خارجی و انسداد راه گوش

-سفت شدن و به هم چسبیدن استخوانچه های گوش میانی که به بیماری اتواسکلرزو معروف است

-حساسیت

-فشارخون بالایا پایین

-تومور

-دیابت

-مشکلات تیروئید

-آسیب به سر وگردن(مثلا ضربه به گوش)

-داروهایی مثل ضد التهاب ها، آنتی بیوتیک ها آرامبخش ها، داروهای ضدافسردگی و آسپرین

-اضطراب

-بیماری های عصبی

– چربی خون بالا

درمان:

در بسیاری ازموارد ممکن است وزوزگوش درمان اختصاصی نداشته باشدولی فرد مبتلا باید توسط متخصص گوش و حلق و بینی ویزیت شود تا درابتدا مواردی که درمان اختصاصی دارد شناسایی و درمان شوند. شناسایی علل وزوزگوش ممکن است مستلزم انجام آزمایشات فراوان، تستهای تعادلی و گرفتن عکسهای رادیولوژیک باشد.

درمان شامل سه جز می باشد:1.دارودرمانی2.استفاده از وسایل پوششگر وسمعک3.مشاوره و روان درمانی

1- داروها به ندرت ممکن است در کنترل وزوز گوش مؤثر باشد.

2-برای گروهی از افراد که به همراه وزوزگوش، کم شنوایی نیز دارند استفاده از سمعک بهترین وسیله برای پوشش صدای وزوز است و نسبت به دستگاههای مولد نویز و پوششگر ارجحیت دارد.
برای آن دسته از افراد که امکان استفاده از سمعک وجود ندارد و یا کم شنوایی آنها در حدی نیست که لازم باشد از سمعک استفاده کنند از وسایل پوششگر و مولد نویز استفاده می شود. تجویز سمعک و وسایل پوششگر توسط شنوایی شناس و متناسب با ویژگیهای فردی هر بیمار تنظیم می شود.
وسایل پوششگر شبیه به سمعک هستند و اصوات خاصی را تولید می کنند تا فرد با وزوز خود سازگار شود. هر چه این وسایل مدت زمان بیشتری مورد استفاده قرار گیرند فرد رضایت بیشتری را کسب می کند. نویز تولید شده از این تجهیزات به قدری عالی است که هیچگونه احساس ناراحتی برای فرد ایجاد نمی شود.

3. وزوز باعث تولید احساس رنجش، اضطراب و یا استرس، انزوا، خستگی و بی خوابی می شود و این عوامل نیز به نوبه خود باعث توجه بیشتر فرد به وزوز می گردد. مشاوره و روان درمانی کمک موثری در جهت آرامش فرد می کند. بهبود سبک زندگی، فعالیت بدنی مناسب، مبارزه با افسردگی، خواب مناسب و آرامش تاثیر زیادی بر روی وزوز دارند.

توصیه هایی برای رهایی یا کاهش وزوزگوش:

1.سعی کنید اطلاعات خود درباره وزوزگوش را بالا ببرید تا ترس ونگرانی شما درباره وزوز کاهش یابد.سپس سعی کنید وزوز خود را نادیده بگیرید و از عواملی که وزوزگوش را در شما تشدید می کنند دوری کنید.از استرس واضطراب دوری کنید چرا که استرس باعث تشدید وزوز می شود.هرگاه وزوز را نادیده بگیرید دیگر شما را اذیت نمی کند زیرا،مغز به آن عادت کرده وشما احساس راحتی بیشتری خواهید داشت.

2.از قرار گرفتن در محیط های ساکت پرهیز کنید.

3.هنگام خواب یک موزیک ملایم گوش کنید.

4.از مصرف زیاد نوشیدنی های حاوی کافئین و استعمال دخانیات خودداری نمایید.

5.گوش دادن به صدای پمپ آکواریوم، فن، پنکه، دستگاه بخورو همچنین نوار کاست یا سی دی حاوی اصوات طبیعی (امواج دریا، باران، رودخانه و…) در پوشش وزوز بسیار موثر هستند.

6. تمرین ها ی تمرکزوتمدداعصاب میتواندباعث کنترل بیشتر شما روی عضلات و گردش بهتر خون  در بدن شما بشود . این تمرینها در بعضی بیماران از شدت وزوز گوش می کاهد.

7.مصرف مکمل های غذایی  مانند ویتامینE-A-Bو روی

8.کاهش در مصرف نمک رژیم غذایی(مصرف بیش از حد نمک باعث گرفتگی عروق و هم چنین بر هم خوردن تعادل املاح درون مایع گوش می شود. این اختلالات ممکن است باعث ایجاد وزوز شوند)


??72103
کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی
مرکز درمان در منزل سالمندی امداد


72103خطامدادسالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_در_منزل_امداد #درمان_در_منزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درمان_در_منزل #مرکز_درمان_در_منزل_امداد #سالمندان #سلامتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button