• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

سندرم خشکی چشم در سالمندان

سندرم خشکی چشم در سالمندان

خشکی چشم بیماری است که در اثر تغییر در غشا اشکی و سطح قدامی چشم ایجاد می شود.این بیماری بسیار شایع می باشد ومیلیون ها نفر در جهان از آن رنج می برند. شیوع این بیماری با افزایش سن و همچنین به دنبال استفاده از لنزهای تماسی و اعمال جراحی روی قرنیه مانند لازیک افزایش می یابد.

وظایف لایه اشکی عبارتند از مرطـوب کـردن سـطح چـشم و پلک ها ، ایجاد سطح صاف و منظم اپتیکی در چشم، رساندن مـوادغذایی به سطح چشم، خارج کردن اجسام خارجی و میکـروب هـا، حفاظت از سطح چشم در مقابل عوامل بیماریزا از طریـق فـراهم کردن مواد ضد باکتریایی و کمک به ترمیم بافتی به هنگام صـدمه به بافت های سطحی چشم.

غشا اشکی از سه لایه تشکیل شده است؛ لایه موکوسی-لایه آبکی-لایه چربی؛ اختلال در هر کدام از اجزا واحد عملکرد اشکی با تغییراتی که در حجم، ترکیب، پخش شدن و یا خروج اشک ایجاد می کنند می تواند باعث ایجاد این بیماری گردد. دو علت اصلی در این بیماری نقش دارد:1 )کاهش تولید اشک، 2)افزایش تبخیر اشک

علائم بیماری:

افراد مبتلا به این بیماری از خارش چشم ها، سوزش، احساس وجود جسم خارجی در چشم، اشک ریزش، قرمزی چشم، عدم تحمل لنزهای تماسی و خستگی چشم ها شکایت می کنند. خشکی چشم تاثیر قابل توجهی بر عملکرد بینایی، فعالیت های روزمره اجتماعی و فیزیکی، هم چنین کارایی فرد در محیط کار و کیفت زندگی وی می گذارد.

در صورت عدم درمان، این بیماری می تواند منجر به آسیب قرنیه، التهاب پلک و کاهش موقت بینایی گردد. زخم های شدید و راجعه قرنیه در اثر خشکی چشم می تواند منجر به کاهش بینایی و کوری بیمار شود.

عوامل خطر این بیماری عبارتند از:

-شرایط آب و هوایی(آب وهوای گرم وخشک و سرعت بالای جریان باد باعث افزایش تبخیر می گردد. آلودگی هوا ممکن است باعث تحریک و بدتر شدن علائم بیماری گردد.)

-عوامل شغلی(نگاه کردن طولانی مدت به کامپیوتر باعث کاهش تعداد دفعات پلک زدن و افزایش تبخیر می گردد.)

-عوامل تغذیه ای(کمبود ویتامین A و امگا 3 احتمال بروز بیماری را افزایش می دهند.)

-مصرف برخی داروها

-استفاده از لنزهای تماسی

-آب مروارید و جراحی آب مروارید

-سن (با افزایش سن شیوع بیماری افزایش می یابد)

-بیماری ها (مانند دیابت و پارکینسون)

تشخیص بیماری:

در صورت وجود علائم حتما به پزشک مراجعه نمایید. علائم معمولا در انتهای روز به دلیل عواملی مانند رطوبت کم محیط، وجود دود در فضا و استفاده طولانی از چشم ها تشدید می یابد. پزشک با استفاده از معاینه فیزیکی، تست های تشخیصی و پرسش نامه های متعدد سطح بیماری را تشخیص می دهد.

درمان خشکی چشم:

درمان بر حسب سطح پیشرفت بیماری توسط پزشک صورت می گردد.

الف) درمانهای غیر دارویی

پیشگیری از عوامل تشدید کننده بیماری( مثلا تغییر دادن شرایط آب وهوایی مانند افزایش رطوبت محیط، خودداری از قرار گرفتن در معرض باد، قرار نگرفتن در معرض دود و غبار- تغییر دادن شیوه زندگی می تواند مفید باشد، بطور مثال استراحت منظم به هنگام مطالعه یا استفاده از کامپیوتر، پایین آوردن سطح مانیتور کامپیوتر نسبت به سطح چشم- پلک زدن زیاد وسریع- در صورت تایید پزشک، قطع داروهایی که باعث خشکی چشم می شود.)

رعایت بهداشت پلک(شستشوی لبه پلک با یک صابون ملایم و با اجازه پزشک. این کار باعث کاهش باکتری ها و بهبود و ترمیم لایه های موکوسی و لیپیدی اشک می شود. از طرف دیگر فشردن و مالش غدد اشکی باعث افزایش ضخامت لایه لیپیدی شده و بطور موقت تبخیر اشک را کاهش می دهد.)

در برخی مطالعات نشان داده که مصرف روزانه امگا3 باعث بهبود بیماری می گردد.مصرف قهوه نیز برای افزایش تولید اشک توصیه می گردد، اما اگر جزو افرادی هستید که نسبت به کافئین حساسیت دارید، از مصرف زیاد آن بپرهیزید.

استفاده از اشک مصنوعی طبق دستور پزشک

ب) درمانهای دارویی

داروهای سیستمیک و موضعی که توسط پزشک تجویز می شود، می تواند در بهبود بیماری موثر باشد.

پ) استفاده از لنزهای تماسی و عینک های مرطوب کننده

ت) جراحی

به امید داشتن چشم هایی سالم، برای تماشای زیبایی های دنیا.

تهیه و تنظیم: نیلوفر امراللهی

_________________________

??72103

کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی

مرکز درمان در منزل سالمندی امداد 

___________________________

#72103خط_امداد_سالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_درمنزل_امداد #درمان_درمنزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درمان_در_منزل #مرکز_درمان_در_منزل_امداد #سالمندان #سلامتی #خدمات_پزشکی_در_منزل 
#خدمات_پرستاری_در_منزل#خدمات_پزشکی#خدمات_پرستاری#مراقبت_در_منزل# #نگهداری_در_منزل#نگهداری_سالمند#نگهداری_کودک#پرستار_کودک

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button