• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

علل بی اشتهایی در سالمندان ودرمان آن

علل بی اشتهایی در سالمندان ودرمان آن

از دست دادن اشتها در افراد مسن مشکل بزرگی است که می‌تواند به چندین پیامد جدی برای سلامت منجر شود.به طورکلی کاهش اشتها بین افراد مسن با روند پیری ارتباط دارد. با افزایش سن میزان سوخت و ساز بدن در حالت استراحت کاهش پیدا می کند که علت آن کاهش برخی هورمون ها( مانند هورمون رشد)،کاهش تحرک وتغییر در هضم وجذب غذا می باشد.چنانچه این مشکل برای یک مدت طولانی ادامه یابد، آنگاه بدن مواد مغذی کافی را دریافت نخواهد کرد. در نتیجه، احساس خستگی و بی‌حالی ایجاد می شود.همچنین زخم‌ها و آسیب‌های ناشی از صدمات و عفونتها بهبود نمی یابد، کاهش وزن بدون دلیل مشاهده می‌شود؛این امر موجب می شود تا در مدت زمان کوتاهی، وضعیت سلامت کلی بیمار رو به وخامت بگذارد.

در صورت بروز بی اشتهایی در سالمندان باید فورا به پزشک مراجعه کنید تا علت مشخص ومشکل بیمار حل شود.

 علل بی اشتهایی در افراد مسن:
1.بیماری های گوارشی:برخی بیماری های گوارشی تشخیص داده نشده باعث کاهش اشتها در سالمندان می شوند،مانند اختلال در بلع،مشکل در هضم غذا،نفخ ،اسهال،یبوست،دردمعده،سرطان دستگاه گوارشی و…

2.مشکل در جویدن:یکی از علل شایع کاهش اشتها در سالمندان مشکل در جویدن می باشد که می توان به دندان درد،نداشتن تعداد کافی دندان،دندان مصنوعی غیر استاندارد ومشکلات فکی اشاره کرد.

3.ضعف حواس:با بالا رفتن سن حس چشایی وبویایی کاهش می یابد که این کاهش روی اشتهای فرد تاثیر می گذارد.

4.اختلالات غدد درون ریز:یکی از اختلالات هورمونی شایع که باعث کاهش اشتها در سالمندان می شود دیابت می باشد.

5.علل روانی: سالمندان به دلیل تحلیل رفتن سلامتی‌، از دست دادن عزیزان، تنهایی، انزوا گزیدن از جامعه، نگرانی‌های مالی و دلایل بسیار این چنینی، مستعد دچار شدن به افسردگی می‌باشند. بسیاری از آنها به دلیل بعضی معلولیت‌های جسمی مرتبط با سن قادر نبوده به راحتی به اطراف حرکت کرده و این امر نیز آنها را تحت استرس و فشار روانی زیادی قرار می‌دهند. تمام این موارد ممکن است موجب شوند این افراد اشتهای خود را در خوردن از دست دهند.

6.محدودیت فیزیکی:کم تحرکی را می توان بعنوان یکی از علل بی اشتهایی در نظر گرفت.

7.داروها:عوارض جانبی برخی داروها،می تواند باعث بی اشتهایی سالمند گردند.

درمان بی اشتهایی:

هنگامیکه متوجه‌ی تغییراتی در اشتهای خود شدید، بایستی این مشکل را فورا با پزشک درمیان بگذارید، پزشک قادر خواهد بود علت دقیق این مشکل را تشخیص داده ودرمان مناسب را به شما ارائه دهد،داروی اشتها آور برای شما تجویز کند یا تغییراتی را در داروهای مصرفی شما ایجاد کند.

بعلاوه شما می توانید با رعایت نکات زیر اشتهای خود را بهبود بخشید:

غذاهایی را که دوست دارید مصرف کنید،اما از مواد غذایی که برای سلامتی مضر هستند استفاده نکنید؛مانند سوسیس،نمک،مقادیر زیاد روغن و…

2.یک برنامه غذایی منظم داشته باشید وهر روز سر یک ساعت مشخص غذا بخورید؛خواه گرسنه باشید یا نباشید.این کار کمک می کند بدن شما خود را با شرایط تطبیق دهد واشتهای شما بطور طبیعی در زمان معین تحریک شود.

3.از غذاهای متنوع استفاده کنید وغذاهای جدید را به برنامه غذایی خود وارد کنید.

4.در هر وعده مقدار کمتری غذا بخورید وتعداد وعده های غذایی خود را افزایش دهید.

5.اگر در بلع مشکل دارید سعی کنید غذاهای نیمه جامد استفاده کنید و یا اگر در جویدن مشکل دارید غذای خود را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید.

6.در طول روز به مقدار کافی آب ومایعات مصرف کنید.

خط سلامت سالمندی(مرکز درمان در منزل سالمندی امداد به شماره72103بصورت شبانه روزی آماده ارائه خدمات وپاسخگویی به سوالات شما عزیزان می باشد.)

تخصص طب سالمندی یکی از شاخه های پزشکی می باشد که افراد متخصص در آن بصورت تخصصی در زمینه سالمندان فعالیت می کنند؛یکی از متخصصین مجرب در طب سالمندی دکتر “محمد بداغ آبادی” می باشند که شما عزیزان می توانید برای بهره مندی از ویزیت ایشان در منزل با شماره”72103″تماس حاصل فرمائید یا به آدرس:تهران-تجریش-خیابان فناخسرو-پلاک33-واحد202 مراجعه نمائید.


??72103
کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی
مرکز درمان در منزل سالمندی امداد


72103خط_امداد_سالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_درمنزل_امداد #درمان_درمنزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درماندرمنزل #مرکزدرماندرمنزلامداد #سالمندان #سلامتی


ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button