• تماس در ساعات غیر کاری: ۰۹۲۰۲۰۷۲۱۰۳
  • 72103
  • ۷ روز هفته ۲۴ ساعت شبانه روز
  • تهران، میدان تجریش، خیابان فناخسرو، پلاک 33، واحد 202

نیازهای اساسی جمعیت بازنشسته و سالمند

نیازهای اساسی جمعیت بازنشسته و سالمند


نیازهای این جمعیت را می توان کلا در 4 مقوله طبقه بندی کرد:


-1 نیازهای مالی – اقتصادی: مانند حقوق بازنشستگی مکفی که عدم توجه به آن آسایش روانی -اجتماعی این قشر را به هم می ریزد.
-2 نیازهای درمانی و بهداشتی: مانند مراقبتهای پزشکی، دارو، وجود پزشکان وپرستاران متخصص در طب و روانشناسی سالمندی.
-3 نیازهای رسانه ای: رادیو، تلویزیون، سینما، تئاتر ،روزنامه ها و مجلاتی که مخاطبین محتوی و مطالب آنها عمدتا این قشر باشد.
-4 نیازهای روانی و توجه به بهداشت روانی آنان:در این میان اما بهداشت روانی و توجه به نیازهای روانی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
چناچه این اقشار از سلامت روانی خوبی برخوردار باشند این امر تا حد زیادی بر سلامت جسمی و بهبود مناسبات اجتماعی آنان نیز اثر گذار خواهد بود و موجب جلوگیری از هدر رفتن هزینه های جامعه جهت درمان آنان که هزینه بالایی را نیز در بر می گیرد ،خواهد شد.
ازجمله مواردی که کمک شایانی به بهداشت روانی بازنشستگان می نماید تشویق و ترغیب آنان برای ادامه تحصیل و کسب مدارج تحصیلی بالاتر است. افرادی که در هنگام اشتغال به هر دلیلی نتوانسته اند به تحصیلات خود ادامه دهند (به ویژه از مقطع دیپلم به بالا) در هنگام بازنشستگی می توانند به ادامه تحصیل تشویق شوند.در این راستا مدیران جامعه می توانند برنامه ویژه ای را برای افزایش ظرفیت رشته های تحصیلی یا سهمیه ای را برای آنان در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در نظر بگیرند و حتی این امتیازبه عنوان یک مشوق برای آنان قائل شود که چنانچه موفق به اخذ مدرک تحصیلی در مقاطع بالاتر گردند، طبق ضوابطی در حقوق بازنشستگی آنان اثرگذار خواهد بود. دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و مراکز آموزشی موسسات و سازمانها نیز از خدمات کسانی که بعد از باز نشستگی در مقاطع تحصیلی کارشناسی ارشد و دکتری فارغ التحصیل می شوند با پرداخت حق الزحمه ای مناسب جهت آموزش نیروهای جوان استفاده نمایند.
شاید نیاز به بازگو کردن نباشد که سالمندی و کهنسالی در فرهنگ و باورهای ما از چه پایه احترام و تکریم برخوردار بوده است. این مطلب را نه تنها میتوان در فرهنگ عامه و روزمره که در فرهنگ مکتوب نیز یافت.
بدین سبب در آموزه های ما بر آموختن از پیران و جهاندیدگان تأکید فراوان شده است. در این نوشتار سعی برآن است که سالمندی را با ویژگیهای آن، آسیبها و نیازهای آن بررسی کنیم چرا که خواهی نخواهی هر یک از ما سالمندی در خانواده خود داریم و برای برقراری ارتباط سالم با وی به اطلاعاتی نیازمندیم.

____________________________
??72103

کلیه خدمات درمانی و پرستاری در منزل با یک تماس ، شبانه روزی

مرکز درمان در منزل سالمندی امداد 

____________________________

#72103خط_امداد_سالمندی #72103 #دکترمحمدبداغآبادی #طب_سالمندان #درمان_درمنزل_امداد #درمان_درمنزل_سالمندی_امداد #پرستاری_در_منزل #درمان_در_منزل #مرکزدرمان درمنزل امداد #سالمندان #سلامتی

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Call Now Button