رژیم غذاهای گرم مزاج

دانش مزاج غذاها و نوشیدنی ها در پیشگیری و درمان بیماری ها بسیار سودمند است.از کودکی به یاد داریم که مادربزرگمان در دل درد خفیف عرق نعنائی را برایمان درست می کرد و بهبود می یافتیم. طب سنتی اگر چه متاسفانه در  گذشته دچار ناملایماتی شد اما به حمدالله امروزه با توجه بیشتر مردم و درنتیجه سیاست گذاران وزارت بهداشت موجبات تعالی حرفه ای این دانش به درو از افراط و تفریط را در پیش گرفته است.

« مَهما قَدَرْتَ اَن تُعالِج بِالاَغذیه فلاتُعالِج بِالاَدویه » محمد بن زکریای رازی، دانشمند بزرگ ایرانی می فرمایند:

تا آنجا که می توان باید با غذا درمان کنیم و از دارو درمانی پرهیز کنیم .

رژیم غذاهای گرم مزاج

غذاها:

سوپ جوجه، سوپ ماهیچه، سوپ برنج، فرنی با آرد، برنج خوش بو، حریره بادام، آبگوشت، سوپ هویج، سوپ شوید، سوپ جعفری ، سوپ زیره، نان وکره و مربای بالنگ ، هویج، به، شقاقل یا بهارنارنج، نان و پنیر و گردو، نان و ارده و شیره انگور یا شیره انجیر، نان و تخم مرغ عسلی یا آب پز، خورشت هویج ، خورشت قیمه، خورشت فسنجان شیرین، خورشت کرفس، خورشت کنگر، ته چین مرغ یا بره ، کشمش پلو، مرصع پلو، هویج پلو، شیرین پلو، سبزی پلو با گوشت ، شوید پلو با گوشت، زیره پلو با گوشت، کباب کوبیده خانگی،کباب بره، کباب برگ، گوشت گوسفند یا بز جوان، گوشت مرغ، میگو،

میوه جات و سبزی جات و دانه ها:

انجیر، انگور، سیب شیرین، گلابی شیرین، رطب ، انار شیرین، موز ، توت شیرین، نارگیل، انبه رسیده، ریحان ، تره ، زیتون، بادام شیرین ، پسته ، گردو ، فندق، تخم آفتاب گردان،

روغن ها:

روغن زیتون، روغن کنجد، روغن آفتاب گردان ، روغن گاو

نوشیدنی ها و طعم دهنده ها:

آب هویج ، آب سیب ، شربت عسل ، شربت زعفران ، شیرعسل ، چای طبیعی ، نمک و فلفل

خستگی مزمن درمان خانگی

درمان خانگی خستگی مزمن

با توجه به سبک زندگی امروزی بروز و ظهور این پدیده دور از ذهن نیست و مسلما فاکتورهای متعددی در آن دخیل هستند که از جمله :اختلالات خواب ، کاهش فعالیت های بدنی و افزایش تنش های ذهنی ، مسمومیت های ناپیدای غذائی از مصرف غذاهای کم کیفیت  و تنفس در هوای آلوده گرفته تا  پرخوری و افزایش وزن و همچنین ابتلا به بیماری های مزمن مخصوصا در کهن سالی و زندگی در تنهائی و به صورت منفرد از جمله این موارد هستند .

در درمان این بیماری توجه به مدیریت عصبی و روانی مثل عدم شرکت در جلسات جدی تصمیم گیری و کارهای فکری و جسمی سنگین به صورت موقت ،تلاش برای سکوت ذهن و زبان و کاهش استفاده از موبایل و کامپیوتر و … همچنین اجتناب از فکر و خیال درونی و بیرونی و انجام ماساژهای آرام بخش کمک کننده می باشد. ضمنا توجه به زمان خواب و زود خوابیدن و سحرخیزی کمک به افزایش قوای بدنی خواهد کرد.تحرک بدنی روزانه به تناسب حال و توان بسیار اهمیت دارد و به گفته شیخ ابوعلی سینا که می فرمایند «معظم تدبیر حغظ الصحه هو ان یرتاض»که قویترین تدبیر سلامتی ورزش کردن است، بیشتر این مورد مورد توجه قرار گیرد و در افرادی که افزایش وزن دارند غذا را به اندازه 5 تا 7 درصد از هر آنچه می خورند کاهش دهند.استفاده از بوهای خوش و نغمه های فرح انگیز خصوصا استفاده از مناظر و موهبت های طبیعی کمک به تقویت بنیه روحی و روانی فرد خواهد کرد.

 در مورد غذا هم استفاده از غذاهای با مزاج گرم به مدت 2 هفته و تا بهبودی کامل ،غذاهای سرد کمتر مصرف گردد.سوپ جوجه (مرغ کمتر از 5/1 کیلوگرم) و سوپ ماهیچه ، شیره انگور ، مربای زردک ، مربای شقاقل و حریره بادام ، سیب و انگور و گلابی شیرین ،انبه و نارگیل و موز و رطب و پسته و گردو و فندق و بادام درختی و زیتون کمک به تقویت بنیه جسمی خواهد کرد .

افسردگی در سالمندان

افسردگی در سالمندان

طبق گزارش سازمان جهانی بهداشت ،افسردگی در سال 2030 شایعترین بیماری جوامع خواهد بود. لذا پیشگیری و درمان این بیماری از اهمیت بالائی برخوردار است. افسردگی آینده فرد و اجتماع را به شدت تحت تاثیر قرار می دهد و با دستورات ساده می توان کمک ارزشمندی به بیماران کرد .لازم به ذکر است علل ایجاد افسردگی برای هر فرد مختلف بوده و باید کوشید در درجه اول به سبب افسردگی رسیدگی کرد و ریشه ایجاد آن را مورد توجه قرار داد آ، که البته توان رفع سبب نیز از فردی به فرد دیگر متفاوت می باشد.

در راس همه اقدامات درمان های غیر داروئی است که کمک شایانی به بیماران سالمند می نماید که عبارتند از:

  1. مدیریت حالات عصبی و روانی از جمله کاهش کلام و کاهش ورودی های ذهنی و کم کردن استفاده از موبایل و کامپیوتر و وسائل تصویری دیگر همچنین استفاده از بوهای خوش مثل بوی نعناع تازه ، پوست پرتقال و لیمو ،  بهره گیری از مناظر و زیبائی های طبیعت و همنشینی با آشنایان و دوستان نزدیک
  2. مصرف غذاهای با مزاج گرم تا بهبودی نسبی و بعد از آن کاهش مصرف غذاهای سرد مزاج و حتی المقدور پرهیز از غذاهای کنسروی و حاضری
  3. مدیریت خواب از جمله زود خوابیدن و زود بیدار شدن و پرهیز از خواب در روز همچنین هنگام خواب سر فرد از پنجره فاصله حدود 2 متری داشته باشد که سرما کمتر به سر برسد مخصوصا در فصل سرد زمستان.
  4. فعالیت بدنی و ورزش متناسب با وضعیت بدنی سالمند که ورزشهای کششی ساده و پیاده روی از جمله این ورزشها می باشند.
  5. تمرین تنفس صحیح که عبارت است از تنفس عمیق در 5 ثانیه و بازدم آهسته در 10 ثانیه و مکس 1 ثانیه ای و تکرار این عمل به تعداد 10 مرتبه صبح و ظهر و شب به کاهش شدت افسردگی کمک می کند.
  6. ماساژ اندامها مخصوصا کف پا با روغن های گرم مزاج از جمله روغن کنجد
  7. استفاده  از شیره انگور و چای بادرنجبویه ، چای زعفران و دم نوش گل گاوزبان از جمله گیاهان داروئی ساده برای کمک به درمان این بیماری می باشد .

سالمندان عزیز لازم است بدون مشورت با پزشک پزشک متخصص از قطع یا کم کردن داروی خود و یا مصرف خودسرانه دارو جدا پرهیز  کنند و حتما در شروع علائم افسردگی از قبیل گوشه گیری، کاهش اشتها ، بی خوابی ، اضطراب ، پراکندگی ذهنی و…به متخصص مربوطه مراجعه نمایند.

زانو درد

درد زانو با علت استئوآرتریت

این بیماری یک بیماری التهابی مفصلی هست که معمولا در سنین بالا اتفاق می افتد و روند زندگی افراد را با اختلال مواجه می کند که در صورت تدابیر ارزشمند طب سنتی در مراحل اولیه می تواند از روند تشدید آن جلوگیری و آن را درمان نمود . کاهش فعالیت بدنی منظم و بدخوری ها در جوامع موجب افزایش شیوع این بیماری شده است .

درمان های ساده کمکی:

در صورت اضافه وزن کاهش وزن اقدام بسیار مهمی است و همچنین انجام ورزش معتدل بسته به سن وجنس برای فرد سالمند و با تمرکز بر ورزشهای موضعی شکم ، سینه ، دستها و گردن از اهمیت زیادی برخوردار است و توجه به پرهیز از فشار زیاد روی زانوها باید مد نظر قرار گیرد.سالمندان کلا به جهت مضرات بیداری در شب، از خوابیدن در روز و خوابیدن بیش از حد پرهیز نمایند.روغن مالی زانو و پاها با روغن های مزاج گرم از جمله روغن سیاهدانه و روغن کنجد نیزتوصیه شده است وهمچنین پرهیز از رطوبت زانو برای جلوگیری از بیماری کمک کننده می باشد.

در درمان کمکی مصرف غذاها ی با مزاج گرم به مدت 2 هفته و پس از آن تا بهبودی کامل بیماری مصرف غذاهای با مزاج سرد کاهش یافته و یا در صورت مصرف از مصلحات غذاهای سرد استفاده گردد. (برای مثال: مصلح پنیر گردو و مصلح انار گلپرو مصلح ماست پونه و نعنا می باشد)

لازم است سالمندان عزیز توجه به درمانهای تخصصی طب نوین را به هیچ عنوان در موارد درد زانوی از دست نداده و علل مختلف درد زانو را به پزشک متخصص ارتوپد بسپارند.

بی خوابی

8 تا 10درصد از مردم ایران مبتلا به اختلال خواب هستند که این اختلال خواب می تواند علامتی از یک بیماری مهم باشد.
این بیماری از منظر طب ایرانی می تواند با اختلال در به خواب رفتن و یا کلنجار در شروع خواب ، طول مدت خواب ، و عدم نشاط بعد از خواب و همچنین نداشتن حضور ذهن خوب برای فعالیتهای روزانه خودنمائی کند.این بیماری می تواند به دنبال بیماری های جدی دیگر از جمله بیماری های گوارشی ، عصبی ، هورمونی و….. ایجاد گردد.
بدیهی است فهم علت و منشاء بی خوابی، اقدام اول در جهت درمان بیماری خواهد بود که در بعضی مواقع از چشم بیمار نیز پوشیده می باشد.لازم به ذکر است که خواب تمامی نیروهای طبیعی شامل هضم، متابولیسم و دفع سموم و قوای مغزی را تقویت کرده باعث تجدید قوای اندام های مختلف و ترمیم بافت های صدمه دیده می گردد و البته یکی از زیباترین تاثیر خواب ایجاد قدرت در حل مسئله می باشد که نیازی مهم برای ما می باشد.
توصیه ها ی ساده:
فردی که گرفتار مشکلات خواب است باید به نکاتی توجه بیشتری نماید. از جمله اینکه اگر سبب این بی خوابی موضوعی است که به صورت حاد و اخیرا اتفاق افتاده و علت آن برای فرد مشخص می باشد ، حتما اقدام به چاره اندیشی و رفع سبب کنیم.
بدیهی است گاهی حذف علت این بیماری درست شناخته شده است ولی حذف آن امکان پذیر نیست، که لازم است تدابیری اندیشه شده تا از شدت آسیب آن بکاهیم و اگر بیماری مزمن است و مدتی است درگیر هستید، حتما از پزشک حاذق کمک گرفته شود.بی اهمیتی به عمق مشکل خواهد افزود و زمان درمان را طولانی تر خواهد کرد.
در این موارد مهمترین اقدام کاهش دریافت اطلاعات مختلف از محیط بیرون می باشد.در حقیقت بیمار مدتی باید از اخبار بد و ناگوار و مایوس کننده در امان باشد و تا آنجا که ممکن است مخصوصا تا یک ساعت قبل از خواب از ابزارهای ارتباطی از جمله تلفن همراه ، کامپیوتر ، تلویزیون و کلا ابزارهای نوری استفاده نکند.
انجام ورزش پیاده روی برای هر فرد و هر سنی در صبح زود و قبل از غروب آفتاب بسیار کمک کننده است.
رعایت رژیم غذایی مناسب:
مصرف غذاهای رطوبت بخش مانند سوپ جوجه، سوپ ماهیچه ، برنج، سوپ کاهو، شیربرنج، فرنی، حریره بادام، خورشت آلواسفناج، سیب شیرین، گلابی، انار شیرین، انگور و همچنین نوشیدنی هائی مانند آب سیب، آب هویج، شیر گاو، شیره انگور و ماء الشعیر طبی مفید می باشد.
کاهو نیز به همراه وعده شام ،البته در صورت عدم مشکلات گوارشی مفید می باشد.
از غذاهای تند و تیز ( سیر،پیاز، تره ، ترب، کلم ، سوسیس و کالباس و …) وغذاهای ترش و شور جدا پرهیز گردد.
دم نوشهای گل گاوزبان یا اسطوخودوس : یک قاشق غذاخوری در یک لیوان آب جوش به مدت 01دقیقه دم کشیده با کمی شکر یا نبات میل گردد.

1 2 3 27

جستجو

+