سرماخوردگی، ٱنفولانزا و کرونا

این بیماری ها همه ویروسی می باشند و برخورد با این بیماری ها با توجه به شدت درگیری و علائم بالینی می باشد و در صورت ایجاد علائم بالینی شدید مثل تب بالا و سرفه شدید و تنگی نفس و ضعف شدید و خلاصه علائمی که بیمار را ناتوان گرداند ،اقدام به مراجعه به پزشک اولویت اقدامات خواهد بود.
آنفولانزا و بیماری کرونا واکسن های خواص خودشون را دارند که پیشنهاد می شود نسبت به تزریق آن اقدام کنید.
البته همیشه پیشگیری بهتر از درمان است و به قول ابوعلی سینا:
معضم تدبیر حفظ الصحه هو ان یرتاض ثم تدبیر الغذا ثم تدبیر النوم (عظیم ترین تدبیر برای حفظ سلامتی تحرک بدنی و بعد از آن تدبیر در تغذیه و در بعد آن مدیریت خواب می باشد)
در ذیل نکاتی ساده ولی با اهمیت در ارتباط با درمان این بیماری ها از منظر طب سنتی ایرانی ذکر می گردد. بدیهی است این اقدامات همراه اقدامات لازم در صورت شدت بیماری از جمله مراجعه به پزشک مجرب انجام می گردد.
اقدامات جهت بهبود بیماری و کاهش علائم بالینی

  • غرغره بینی با آب نیم گرم و استنشاق بینی به صورت مکرر
  • در صورت ضعف مصرف سوپ جوجه ، سوپ ماهیچه ، شیره انگور ،سیب شیرین و زیتون به مدت یک هفته
  • تلاش در جهت افزایش ساعات خواب و تاریک بودن نسبی اتاق خواب
  • کاهش فعالیت بدنی تا حد امکان
  • یک قاشق غذا خوری تخم بارهنگ در یک لیوان جوش بماند تا کمی لعاب دهد ،سپس با کمی شکر شیرین شده و نیم ساعت پس از هر وعده غذائی(روزی 3 مرتبه)میل شود.
  • یک قاشق غذا خوری حریره نشاسته را در یک لیوان آب بجوشانند تا کمی قوام بگیرد. روزی چند بار محلول را غرغره کرده و سپس محتوی دهان را دور بریزید. همچنین روزی 3 بار یک استکان از حریره به خصوص قبل خواب میل شود.
  • در صورت سرفه لعاب به دانه را روزی 3 بار به خصوص قبل خواب ، هر بار یک قاشق مرباخوری در یک لیوان آب جوش ریخته تا لعاب بیندازد و سپی آرام آرام میل نمائید.
  • در صورت تب استفاده از پاشویه و دستمال مرطوب روی پیشانی به کاهش تب در کنار اقدامات پزشکی لازم کمک خواهد کرد.
واریس چیست و چه عواملی باعث واریس شدن پا می‌شود؟

واریس چیست و چه عواملی باعث واریس شدن پا می‌شود؟

رگ های واریسی پیچیده اند، هر سیاه رگ سطحی ممکن است تبدیل به واریس شود، اما رگ هایی که بیش ترین آسیب را می بینند، آن هایی هستند که در پاهای شما قرار دارند و به دلیل ایستادن و راه رفتن، فشار در رگ های پایینی بدن افزایش می یابد.برای بسیاری از مردم، واریس و رگ های عنکبوتی – یک تغییر رایج و خفیف از واریس – تنها یک مشکل و نگرانی زیبایی هستند.

مطالعه بیشتر
چگونه از سالمندان در برابر کرونا حفاظت کنیم؟

چگونه از سالمندان در برابر کرونا حفاظت کنیم؟

به توجه به شیوع همه‌گیری بیماری نوظهور کرونا ویروس جدید در ایران و جهان و با توجه به آسیب‌پذیری بالای گروه سنی سالمندان در مقابل این ویروس نسبت به سایر افراد، توجه به برخی نکات مهم جهت پیشگیری از کرونا ویروس جدید برای افراد سالمند در خانه ضروری است.

مطالعه بیشتر
دستورالعمل حفاظتی کودکان در برابر کرونا ویروس

دستورالعمل حفاظتی کودکان در برابر کرونا ویروس

در آخرین دستورالعمل حفاظتی کودکان مرکز کنترل بیماری آمریکا (CDC)‌ که توسط کمیته دانشجویی مرکز مدیریت مطالعات و توسعه آموزش پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی ترجمه شده، آمده است: بر اساس شواهد موجود، به نظر نمی‌رسد که کودکان نسبت به بزرگسالان در معرض خطر بیشتر ویروس covid-۱۹  باشند و اگرچه بعضی از کودکان نیز به این بیماری مبتلا شده‌اند ولی اکثر موارد شناخته شده‌ی بیماری مربوط به بزرگسالان بوده است.

مطالعه بیشتر
ویروس کرونا چیست؟

ویروس کرونا چیست؟

این نوع ویروس جزو خانواده بزرگی از ویروس‌هاست که از ویروس سرماخوردگی معمولی تا عامل بیماری سارس را شامل می‌شود. شیوع ویروس کرونا از چین آغاز شد و مرکز بیماری شهر ووهان با تقریبا ۹ میلیون نفر جمعیت بوده است. اکنون بیماری در بیش از ۱۱۰ کشور گسترش پیدا کرده و گسترش آن در ایران و ایتالیا از سوی کارشناسان “بسیار جدی”‌ خوانده شده است.

مطالعه بیشتر
1 2 3 26

جستجو

+